آینده مسئله‌ای نامعلوم است که شما باید با پیمایش اهداف خود آن را بسازید. تمام فعالیت‌ها و تلاش‌هایی که در زمان حال دارید انجام می‌دهید برای ساخت آینده است و کوچک‌ترین کار شما هم در آینده شما دخیل است پس اگر می‌خواهیم آینده‌ای روشن داشته باشیم باید برای آن برنامه درست و روشنی داشته باشیم. خلق آینده با کوچینگ یکی از موضوعاتی است که در حال حاضر زیاد از آن حرف زده می‌شود، ولی ما چگونه می‌توانیم از این‌که کوچینگ در ساخت و بهبود آینده ما دخیل است مطمئن شویم؟

کوچینگ چیست؟

کوچینگ علمی است که با استفاده از خود شما به علاقه و اهدافتان پی می‌برد و مسیری هموار برای رسیدن به آن ایجاد می‌کند که اگر آن را به‌درستی طی کنید در زمان معین به اهدافتان می‌رسید. البته این بدان معنا نیست که افرادی به‌جای شما کارهایتان را انجام دهند تا به موفقیت برسید، این افراد فقط شما را راهنمایی می‌کنند و انتخاب مسیر به خودتان بستگی دارد.

آینده

آینده تمام چیزی است که شما برای آن زحمت می‌کشید. شما در طول روز کار می‌کنید تا بتوانید در آینده خود و خانواده خود را تأمین کنید یا حتی در پایین‌ترین سطح شما درس می‌خوانید تا در آینده بتوانید به یک زندگی مناسب دست پیدا کنید. ولی این تمام‌کاری نیست که شما باید انجام دهید. اگر قرار است آینده را لمس کنید باید برنامه‌ای دقیق داشته باشید تا به آن دست پیدا کنید.

کوچینگ برای خلق آینده چه کمکی می‌کند.

مطمئن تا الآن به این مشکل خورده‌اید که به چه‌کاری علاقه دارید و به سمت هر کاری میرید به آن بی‌میل هستید و یا برعکس به سمت هر کاری می‌روید به آن علاقه نشان می‌دهید ولی بعد از مدتی به خاطر عدم توانایی بهترین بودن در آن کار انگیزه خود را از دست می‌دهید. فکر می‌کنید مشکل از کجاست و چه چیزی باید تغییر کند؟

خیلی از افراد در این مواقع از همه‌چیز ناامید می‌شوند و به خود میگویند که در هیچ کاری استعداد ندارند و بهتر است اصلاً به آینده فکر نکنیم چون برای فردی مثل من آینده‌ای وجود ندارد و فقط جای یک نفر دیگر را تنگ کرده‌ام.

مطمئناً تا الآن حداقل یک‌بار به خود این حرف را زده‌اید؟ ولی منشأ این حرف کجاست و چگونه باید آن را رفع کرد؟ جواب این است که شاید شما در این کار مهارت کافی را نداشته باشید و به آن خیلی علاقه داشته باشید و این مسئله شما را بسیار پرشیان کند، اما جواب همیشه در جلوی روی شما است. ممکن است هرروز از کاری که آینده شما را می‌سازد رد بشید و آن را جدی نگیرید و اگر دقت کنید در کاری بسیار مهارت دارید ولی به آن بیشتر مانند یک سرگرمی نکاه می‌کنید تا آینده‌ای روشن.

این‌که خود را جدی نمی‌گیرید بزرگ‌ترین اشتباه شما است. نباید از کنار هر چیزی به‌سرعت گذشت و به آن فکر نکرد زیرا ممکن است چیزی که به‌سادگی هرروز از آن گذر می‌کنید سرنوشت شما باشد.

کوچینگ به شما کمک می‌کند تا به این مسائلی که برایتان اهمیت ندارد، فکر کنید و با امتحان آن‌ها به موفقیت برسید. البته این مسئله فقط در کار نیست و کوچینگ با در نظر گرفتن موارد دیگر نیز به شما کمک می‌کند تا به آینده‌ای که می‌خواهید برسید.

برنامه‌ریزی برای دانشگاه

بعد از چند سال درس خواندن از شما پرسیده می‌شود علاقه به رشته‌ای دارید و می‌خواهید در چه رشته‌ای ادامه تحصیل بدهید. احتمالاً خودتان هم نمی‌دانید که به چه رشته‌ای علاقه دارید و مبنا این انتخاب شما سفارشات پدر و مادر و خویشاوندان شما است که غالباً دنبال پزشک و یا دندان‌پزشک می‌گردند. ولی آیا شما به این کار علاقه دارید یا صرفاً جهت بازار کار می‌خواهید به آن وارد شوید.

این کار که شما به فکر بازار کار باشید یک امر بسیار مثبت اما زمانی که شما بقیه مسائل را به خاطر این موضوع لگدمال نکنید. یکی از شروط بازار کار است ولی مهم‌تر از آن علاقه، انگیزه، مهارت و مسائل خیلی بیشتری است که کوچینگ باهنر پرسشگری آن‌ها را میابد و به شما مسیر می‌دهد.

مثال

فرض کنید که از شما درباره فوتبال، کامپیوتر و دکترها می‌پرسند. جواب شما چیست با شنیدن اسم یکی از این موارد که با در نظر گرفتن علاقه شما در نظر گرفته‌شده شما بیشتر واکنش نشان می‌دهید و علاقه بیشتری به آن نشان می‌دهید ولی به موارد دیگر شاید حتی فکر هم نکرده باشید.

حال انتخاب شما چیست به سمت موردی که بهش علاقه دارید و اگر سؤالی در آن رابطه از شما بپرسند می‌روید یا چیزی که حتی کوچک‌ترین موارد را در مورد آن نمی‌دانید و صرفاً به خاطر گفته دیگران به سمت آن رفته‌اید. این مسئله که شما انتخاب دست بکنید بسیار مهم است زیرا اگر به کاری علاقه و انگیزه نشان ندهید، حتی 1 درصد هم ممکن نیست در آن کار موفق شوید. پس کوچینگ این مسئله را برای شما روشن می‌کند و سردرگمی شما را پایان می‌دهد.

تغییر مسیر

تغییر مسیر زمانی کاربرد پیدا می‌کند که شما انتخاب درستی داشته‌اید و به کار یا رشته‌ای که انتخاب کردید علاقه بسیار داشته‌اید ولی عملکرد مناسبی در آن ندارید و مدام با خود فکر می‌کنید ایراد کار از کجاست آیا مشکل از شما است و یا از کاری که می‌کنید.

زمانی این اتفاق خواهد افتاد که شما به کاری که می‌کنید دیگر علاقه نداشته باشید و دیگر حس نشاط را در این کار نداشته باشید. به فرض تا دیروز شما به کار مهندسی علاقه زیادی داشتید ولی بعد از 6 سال دیگر به آن علاقه نشان نمی‌دهید.

در این زمان کوچینگ شروع به پردازش روی شما می‌کند تا منشأ این موضوع را پیدا کند و به مورد جالبی برمی‌خورد و آن این است که شما بدون این‌که متوجه باشید در حال کاری هستید که علاقه بیشتری به آن دارید و این بی‌میلی به کار قبلی‌تان منشأ در کار جدیدتان دارد که حتی شما به آن به چشم کار نگاه نمی‌کنید ولی تمام علاقه شما را به خودش جذب کرده است. شما همواره باید به این موضوع دقت کنید که هیچ‌کس بی‌استعداد نیست فقط راهش را اشتباه انتخاب کرده است و کوچینگ دررسیدن به مسیر درست به او کمک می‌کند.

شاید شما علاقه به کارهایی داشته باشید که بقیه و خودتان به آن‌ها هیچ اعتقادی به‌عنوان کار نداشته باشید ولی اگر به بعضی افراد موفق و کارهای عجیبشان نگاه کنید متوجه می‌شوید هر چیزی برای شما یک فرصت است و حتماً نباید 6 صبح به سرکار بروید و 8 شب به خانه برگردید که فکر کنند شما آینده‌ای دارید. افراد زیادی آینده خود را از هیچ ساختن چرا شما مثل آن‌ها نباشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *