امروزه سازمان‌ها و شرکت‌های مختلفی در سرتاسر جهان فعال‌اند، حوزه فعالیت این سازمان‌ها و شرکت‌ها دارای تنوع بسیار بالای است و اهداف مختلفی دارند اما ماهیت هدف اصلی همه‌ی این سازمان‌ها رشد و توسعه خود است. سازمان‌ها دارای ساختاربندی متفاوتی هستند اما در همه‌ی آن‌ها یک جایگاه مشترک است و آن هم جایگاه مدیریت است. کوچینگ اجرایی برای بهبود مدیران در انجام وظیفه اصلی آن‌ها یعنی برنامه‌ریزی، انتخاب اهداف و هدایت تمامی مجموعه‌سازمانی و عوامل برون‌سازمانی را بر عهده‌دارند تا درنهایت بتوانند سازمان خود را به رشد و ترقی و اهدافشان برسانند.

تأثیر ابعاد سازمان در نحوه مدیریت

هرچه ابعاد سازمانی بزرگ‌تر شود بی‌شک کار مدیریت نیز سخت می‌شود و در مواقعی نیز امکان مدیریت تنها توسط یک فرد نیست، بنابراین در سازمان‌های بزرگ مدیریت به اجزای مختلفی تقسیم می‌شود. یکی از زیرمجموعه‌های مدیریتی مدیران اجرایی هستند که نقش مهمی در برقراری ارتباطات درون‌سازمانی و برون‌سازمانی دارند. حال اینجاست که نقش کوچ‌های اجرایی نمایان می‌گردد و قابل بحث است.

کوچینگ اجرایی

کوچ اجرایی یک فرد دارای شرایط خاص کوچ است که با مدیران اجرایی و کارمندان ارشد کارکرده و به ایشان کمک می‌کنند تا به ادراکی عمیق از خود و سازمان خود رسیده، اهداف را شفاف کرده و توسعه دهند و به کمک آن‌ها برنامه‌های توسعه‌ای تنظیم می‌کنند. درواقع کوچینگ اجرایی پل ارتباطی بین هیئت مدیره و مدیر اجرایی است و پیام‌های محرمانه هیئت مدیره را به مدیر اجرایی می‌رساند.

توجه نماید که کوچینگ اجرایی نقش مشاور برای مدیر اجرایی را ندارد بلکه تلاش می‌کند با پرسش سؤالاتی به مدیر اجرایی کمک نماید تا مشکلاتشان را خود با خودآگاهی آشکار نموده و خودشان حلش کنند نه اینکه مانند یک کارمند زیردست مدیر اجرایی تنها به وی مشاوره دهد و از او دستور بگیرد.

نقش کوچ‌های اجرایی

 • به چالش کشیدن فرضیات مختلف در سازمان: این کار از طریق پرسیدن سؤالات مختلف از جنبه‌های مختلف توسط کوچ اجرایی از مدیر اجرایی انجام می‌شود و به این وسیله فرضیات و باورهای که مدیر اجرایی دارد را به چالش می‌کشد.
 • ایجاد نظم و ترتیب
 • ارائه مشاوره: همان‌طور که گفته شد منظور از ارائه مشاوره همان سؤال پرسیدن است.
 • تأمین منابع موردنیاز
 • اداره مصاحبه‌های محرمانه
 • کمک به مراجعه کنندگان به‌منظور درک خود و خودآگاهی

روند کوچینگ اجرایی

1) پذیرش

2) ارزیابی

3) هدف گزاری

4) برنامه‌ریزی

5) هماهنگی با برنامه توسعه

6) چک به‌طور دوره‌ای با مدیر اجرایی

حفظ حریم کوچینگ اجرایی

اکثر ارتباطات کوچ اجرایی به‌طور محرمانه برگزار می‌شوند و اطاعات ردوبدل شده بین کوچ اجرایی و مدیر اجرای بین خودشان باقی می‌ماند. بهترین حالت ارتباط بین کوچینگ اجرایی و مدیر اجرایی ارتباط رودررو و دو طرف است که در آن مطالب موردبحث محرمانه است.

ازجمله کمک‌های یک کوچینگ اجرایی به مدیران اجرایی

 • کمک به دستیابی به اهداف و اتخاذ تصمیمات مناسب
 • ادراک عمیق از خود و ثبات قدم در تصمیم‌گیری
 • تقویت اعتمادبه‌نفس
 • افزایش رضایت شغلی
 • کمک به ایجاد ارتباطی مناسب: ارتباط مناسب ازنظر کوچینگ اجرایی به این معناست که مدیر اجرایی باید در برقراری ارتباط با سایر پرسنل و مراجعه کنندگان به سازمان از نگاه آن‌ها به قضایا بنگرند، در ارتباطشان به محیط توجه نکنند بلکه به فرد توجه کنند. روحیات و موقعیت فرد مقابل را در نظر بگیرند.
 • تعهد در قبال مسئولیت‌ها

نکات مهم درباره ارتباط مدیران و کوچینگ اجرایی

در فرایند کوچینگ اجرایی باید به این نکته توجه کنید که کوچ اجرایی باید درک عمیقی از فرهنگ‌سازمانی داشته باشد و به روابط سازمانی که برای آن کار انجام مشاوره را انجام می‌دهد کاملاً آشنا باشد.

برای مدیران اجرایی که وارد برنامه کوچینگ می‌شوند و با کوچ‌های اجرایی ارتباط برقرار می‌کنند، مجموعه‌ای از آزمایش‌ها و ارزیابی‌های معتبر بالینی و تشخیصی و یک ارزیابی کامل از ویژگی‌های شخصیتی نیاز است تا کوچ اجرایی به این برسد که چه چیزی آن‌ها را به عمل وا می‌دارد.

برنامه توسعه‌ای که کوچینگ اجرایی به مدیران اجرایی در نوشتن آن کمک می‌کنند باید مورد موافقت سازمان مدیر اجرایی نیز قرار گیرد و درروند کار نیز به‌طور منظم موردبررسی مجدد و در صورت نیاز تغییر کرده و اصلاح شود. بعد از توافق بر سربرنامه توسعه‌ای بین کوچ اجرایی، مدیر اجرایی و سازمان مربوطه مدیر اجرایی جلسات کوچینگ اجرایی می‌تواند آغاز شود.

برنامه‌های که کوچینگ اجرایی با مدیر اجرایی تنظیم می‌کند در هر برنامه منحصربه‌فرد و جامع است. و به‌منظور ارتباطات ضروری یک خط ارتباطی مستقیم بین کوچ اجرایی و مدیر اجرایی وجود دارد و درصورتی‌که کوچ اجری نیاز ببیند با مدیر اجرایی تماس حاصل کرده و سؤالاتش را از روی می‌پرسد.

برنامه‌های توسعه‌ای که کوچینگ اجرایی با کمک مدیر اجرایی آن‌ها را طرح می‌کند منحصربه‌فرد بوده و با نتایج باید همراه گردند. و نتایج کوچینگ اجرایی نیز محرمانه بوده و درصورتی‌که توافق تمامی طرفین به سازمان مربوطه گزارش می‌گردد. ارزیابی‌های برنامه‌های توسعه‌ای نیز بر اساس معیارهای سنجشی که در ابتدا توسط سازمان مربوطه، مدیر اجرایی و کوچ اجرایی طرح‌ریزی‌شده است انجام می‌گردد.

اشتباهات در مورد کوچینگ اجرایی

بعضی از مدیران استفاده از کوچینگ بنا به دلایلی نظیر هدر دادن هزینه سازمان اشتباه می‌دانند این در حالی است که این امر کاملاً اشتباه است و باید دانست مواردی که در ادامه بیان می‌شود درباره مفهوم کوچینگ کاملاً اشتباه هستند.

 1. کوچینگ اجرایی هدر دادن منابع است

باید بدانید مانند تمام کاربردهای بسیار وسیع دیگر کوچینگ اجرایی نیز درواقع سرمایه‌گذاری است و نه هدر دادن منابع است و بهتر است به جای این که برای کوچینگ هزینه‌ کنیم، این هزینه‌ها را در بخش‌های دیگر سازمان استفاده کنیم و سازمان بهتر و قوی‌تری را مدیریت کنیم.

این‌گونه تصور نکنید که مثلاً چه نیازی هست کوچینگ اجرایی داشته باشند در کنار مدیر اجرایی و اینکه پرسیدن پند تا سؤال که نیازی به هزینه ندارِ، این طرز تفکر بسیار نادرست زیرا کوچ اجرایی با داشتن مهارت‌های خاص سؤالاتی را از مدیر اجرایی می‌پرسد که وی هرگز چنین به آن موضوعات نی اندیشیده است.

 1. من خود حلال مشکلات هستم و نیاز به کسی ندارم

هرگز به این نی اندیشید که نیازی به کوچینگ اجرایی ندارید یک کوچ اجرایی ارزیابی دقیقی از شما و سازمانتان کرده و با دیدی وسیع شمارا ارزیابی می‌کند و نکاتی را می‌بیند که شما نخواهید دید، و با تقویت مهارت‌هایتان در طرح برنامه‌های توسعه‌ای یاری گر شماست.

از آن گذشته زمانی که شما به این فکر می‌کنید کسب بهتر از شما نیست و نمی‌تواند به شما کمک کند، آن زمان است که در مسیر کاملا اشتباه قرار گرفته‌اید و سرنوشتی جز شکست ندارید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *